Razlikovni programi su programi čijim završetkom polaznici stječu pravo prijave na natječaj za upis na sveučilišne diplomske studije ili sveučilišne poslijediplomske specijalističke studije, odnosno programi za potrebe promjene studija ili dovršetka ranije započetoga studija, a kojima se stječu uvjeti za upis na studij.
Na Fakultetu kemijskog inženjerstva i tehnologije izvode se RAZLIKOVNI PROGRAMI ZA UPIS NA DIPLOMSKE STUDIJE Kemijsko inženjerstvo, Kemija i inženjerstvo materijala, Ekoinženjerstvo i Primijenjena kemija.
Tko može upisati razlikovni program?
Razlikovni program cjeloživotnog obrazovanja mogu upisati pristupnici koji su završili neodgovarajući sveučilišni prijediplomski studij, sveučilišni integrirani prijediplomski i diplomski studij, stručni prijediplomski studij i stručni diplomski studij. Pod pojmom neodgovarajući podrazumijevaju se gore navedeni studiji čiji je obim razlikovnih kolegija za upis na diplomski studij koji se izvodi na Fakultetu kemijskog inženjerstva i tehnologije veći od 15 a manji od 60 bodova prema ECTS-u.
Uvjeti za upis razlikovnog programa
Pristupnik upisuje razlikovni program cjeloživotnog obrazovanja ovisno o diplomskom studiju koji želi studirati uz uvjet da na završenom studiju imaju položeno minimalno 60 bodova prema ECTS-u kako slijedi:
- za program cjeloživotnog obrazovanja Kemijsko inženjerstvo – položeno najmanje bodova prema ECTS-u a) iz matematike 8, b) iz fizike 5, c) iz kemije 15, d) iz kemijskog inženjerstva 25 i e) ostale tehničke znanosti 7.
- za program cjeloživotnog obrazovanja Kemija i inženjerstvo materijala – položeno najmanje bodova prema ECTS-u a) iz matematike 8, b) iz fizike 5, c) iz kemije 17, d) iz kemijskog inženjerstva 10 i e) iz područja materijala 20.
- za program cjeloživotnog obrazovanja Ekoinženjerstvo – položeno najmanje bodova prema ECTS-u a) iz matematike 8, b) iz fizike 5, c) iz kemije 12, d) iz kemijskog inženjerstva 15 i e) iz područja ekoinženjerstva 20.
- za program cjeloživotnog obrazovanja Primijenjena kemija – položeno najmanje bodova prema ECTS-u a) iz matematike 8, b) iz fizike 5, c) iz kemije 37, i d) iz kemijskog inženjerstva 10.
Podnošenje prijave za upis programa
Prijave za upis u program cjeloživotnog obrazovanja podnose se najkasnije do 1. rujna za predstojeću akademsku godinu koja u pravilu počinje 1. listopada.
Pristupnik je dužan dostaviti:
- zamolbu za provjeru uvjeta upisa u program cjeloživotnog obrazovanja
- diplomu i dopunsku ispravu o završenom studiju
- ovjereni izvedbeni plan i program kolegija koji su predmet vrednovanja za upis razlikovnog programa
- potvrdu o uplati troškova provjere uvjeta za upis u iznosu 60 Eura
Temeljem podnesene dokumentacije Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije izdaje dokument iz kojeg je vidljivo ispunjava li pristupnik uvjete za upis programa, te ukoliko ispunjava koje kolegije upisuje u programu cjeloživotnog obrazovanja.
Ukoliko pristupnik ispunjava uvjete za upis razlikovnog programa može se upisati na program cjeloživotnog obrazovanja prilikom čega prilaže:
- potpisani ugovor o studiranju na razlikovnom programu
- kopiju obje strane osobne iskaznice
- digitalnu sliku
- potvrdu o uplati troškova upisa u iznosu 30 Euro
Troškovi provjere uvjeta za upis i upisnine u razlikovni program uplaćuju se na račun Fakulteta prema predračunu koji izdaje Fakultet.
Cijena razlikovnog programa
Cijena razlikovnog programa ovisi o broj upisanih bodova prema ECTS-u. Cijena 1 boda prema ECTS-u iznosi 25 Euro.
Trajanje razlikovnog programa
Trajanje razlikovnog programa cjeloživotnog obrazovanja je najviše jedna akademska godina. Pri upisu pristupnik upisuje do 60 bodova prema ECTS-u.
Sadržaj razlikovnog programa
Kolegije koje pristupnik upisuje u programu cjeloživotnog obrazovanja određuje voditelj studija nakon uvida u izvedbeni plan i program kolegija položenih na ranije završenom studiju. Razlikovni program oblikuje se individualno za svakog polaznika ili skupinu polaznika, a sastoji se od dijela, jednog ili više kolegija iz akreditiranih studijskih programa odgovarajuće vrste i razine. Razlikovni program odobrava prodekan za nastavu na prijedlog voditelja studijskog programa kojeg polaznik ili grupa polaznika žele završiti ili steći uvjete za upis. Kolegije koje pristupnik upisuje određuju se temeljem razlike u izvedbenim planovima kolegija koje je pristupnik položio na završenom studiju i znanja iz kolegija koja su nužna za nastavak studiranja na diplomskom studiju.
Nakon završenog razlikovnog programa
Nakon završetka programa polaznicima se izdaje potvrda o završetku programa i dopunska isprava. Završetkom razlikovnog programa pristupnici mogu pristupiti razradbenom postupku za upis na sveučilišne diplomske studijske programe koji se izvode na Fakultetu kemijskog inženjerstva i tehnologije. Pri tome, temeljem završenog razlikovnog programa cjeloživotnog obrazovanja, u skladu s uvjetima upisa na diplomske studije Fakulteta kemijskog inženjerstva i tehnologije u kriteriju I) razradbenog postupka (Sukladnost završenog sveučilišnog prijediplomskog ili sveučilišnog integriranog prijediplomskog i diplomskog studija s diplomskim studijem na koji se pristupnik prijavljuje) stječe 150 bodova.
Ostvareni bodovi prema ECTS-u na razlikovnom programu ne ubrajaju se u ukupni zbroj bodova potreban za završetak diplomskog studija i stjecanje akademskoga naziva magistra struke.
Dodatne informacije
Studentska referada Fakulteta kemijskog inženjerstva i tehnologije
e-mail: studref@fkit.unizg.hr